Polanki 124b

Opis forum


#1 2009-05-08 23:07:45

Tomek

Administrator

1091969
Zarejestrowany: 2009-03-26
Posty: 68
Punktów :   
WWW

Opracowanie Zadan

Dworzec Główny  - można skromnie stwierdzić ze nasz gdański dworzec jest jednym z najpiękniejszych dworców w Polsce, zbudowany został na miejscu starych wałów i fos. Podczas projektowania zwrócono uwagę na widok z ulicy 3 maja, która leży 8 m wyżej od Podwala Grodzkiego. Aktualnie wewnątrz Dworca znajduje się Rossman i MC Donald.

/Wstępem do opisania bram należy powiedzieć ze są ta bardzo piekne obiekty historyczne lecz /niedoceniane przez młodzież.

Brama Wyżynna -  bramę te wzniesiono w obawie o bezpieczeństwo miasta spowodowanego zaangażowaniem się polski w wojnie na dwóch frontach przeciwko Szwecji i Rosji. Brama ta pełniła funkcje głównego wjazdu do Gdańska, ozdobiona jest ona herbami Polski , Gdańska, Prus Królewskich, i czuwające lwy
Brama Złota – Jest to brama niegdyś nazywana Brama Długouliczna, na początku miała postać budynku z wysokim dachem i lukowym przejazdem. Gdy stare fortyfikacje strąciły znaczenie bramę przebudowano do celów gospodarczych a później na miejscu bramy Dłogoulicznej Abraham van den Block wzniósł w roku 1612 dekoracyjna bramę nazywana Złota.

/Brama Zielona – nie miałem info … tzn Malo i nie ciekawie można by ja pominąć… nic specjalnego /tam nie było….



Na postawie ks.
1)Januszajtis Andrzej, Z Uśmiechem przez Gdańsk , wyd. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Gdańsk 2003,
2)Stankiewicz Jerzy, Historia Gdańska tom 2 , Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1982, s. 405-406

Offline

 

#2 2009-05-09 02:43:31

Santino

Nowy użytkownik

7595373
Skąd: Gdańsk CENTRUM
Zarejestrowany: 2009-04-29
Posty: 6
Punktów :   

Re: Opracowanie Zadan

Oto zabytki które przygotowała grupa w składzie:
Jacek
Ania
Agnieszka
Monika
oraz dwie nowe osoby które zasiliły naszą grupę: Nicole, Agata.

Żuraw

Budowla usadowiona pomiędzy pylonami Bramy Szerokiej jest repliką spalonego w 1945 r. dźwigu portowego w Gdańsku. Żuraw ten służył głównie do przeładunku towarów na statki oraz stawiania ich masztów. Został on zbudowany w latach 1442-1444. Z początku pełnił funkcję fortyfikacji obronnej. Dźwig podnosił nawet 4 tony na wysokość 11 metrów. Gdański żuraw jest najstarszym dźwigiem w Europie, który zachował się do dziś. Jest symbolem rozpoznawczym Gdańska i zdobi kanał Motławy.

Wyspa Spichrzów

Wyspa Spichrzów powstała po przekopaniu kanału Nowej Motławy w 1576 r. Miejsce to pełniło wówczas funkcje największego magazynu zboża w Europie. Po zdobyciu Konstantynopola w 1453 r. rozkwit handlu gdańskiego i popyt na zboże w Europie, sprawił, że uczynił go największym źródłem dochodów kraju. W czasie oblężenia wojsk napoleońskich w Gdańsku przez oddziały rosyjskie i pruskie doszczętnie zniszczył większą część spichlerzy. W czasie wyzwolenia Gdańska w 1945 r. wyspa spichrzów legła w gruzach i w takim stanie przetrwała do dziś.

Św.Wojciech (dzielnica)

Św. Wojciech jest skromną dzielnicą leżącą na obrzeżach Gdańska. Nazwa miejscowości pochodzi od Biskupa Wojciecha- męczennika. W Gdańsku uzyskawszy pomoc od króla Bolesława Chrobrego udał się na misję do Gdańska i tu zamieszkał. Osada św. Wojciecha była miejscem kultu pogańskiego. W tamtym miejscu na wzgórzu św. Wojciecha pełnił swoją misję nawracania pogan. W 977 r. wyruszył na dalsza misję, gdzie po krótkim czasie został zamordowany. Św. Wojciech jako męczennik stał się patronem Gdańska i archidiecezji.

Katownia

Katownia powstała w II poł. XIV wieku. Stanowiła zespół przedbramia ul. Długiej, razem z wieżą więzienną. Przebudowa Katowni odbyła się w latach 1593-1604 r. W latach 1508-1509 wieża więzienna osiągnęła obecną wysokość. Dopiero po wzniesieniu umocnień nowożytnych została zmieniona funkcja całej budowli przeznaczeniem na katownię, salę sądową i więzienie. Złoczyńców wieszano na szubienicy przy dzisiejszym Teatrze Wybrzeże. W dawnej Katowni mieści się obecnie Muzeum Bursztynu oraz oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk.

Dom Uphagena

Dom Uphagena jest to jedna z niewielu kamieniczek mieszczańskich, którą można zwiedzić. Jan Uphagen wprowadził się tam wraz z małżonką, w 1779 r. W latach 1911-1944 było to muzeum. Jednak w czasie II wojny światowej zostało zrujnowane. Ponownie otwarto je w 1998 r. Teraz można oglądać tam przepiękną sień, niewielki salonik, herbaciarnie, salon(najciekawsze miejsce w kamienicy) małą jadalnie, spiżarnie i kantor. Muzeum warte jest obejrzenia. Większość wyposażenia jest oryginalna.


It's Not Easy To Being Green

Offline

 

#3 2009-05-13 00:26:01

Pawel

Moderator

Zarejestrowany: 2009-04-24
Posty: 12
Punktów :   

Re: Opracowanie Zadan

Brzeźno,

Brzeźno dawniej mała osada rybacka. Dziś jedno z najczęściej wybieranych przez Gdańszczan a także turystów miejsc aktywnego wypoczynku, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie od fascynatów morskich kąpieli którzy maja do dyspozycji piękną plaże z certyfikatem „Błękitnej Flagi” a także  149 metrowe molo. Poprzez rowerzystów, rolkarzy i pieszych którzy dzięki promenadzie rowerowo/pieszej mogą komfortowo poruszać się w linii brzegowej która uświadczy nas swoim urokiem a także pozwoli skosztować odrobinę historii dzięki zachowanym bunkrom obronnym z 1850 roku służącym do ostrzału Zatoki Gdańskiej w kierunku Sopotu i obrony wejścia do portu gdańskiego.

Edmund Cieślak, Czesław Biernat „Dzieje Gdańska” wydawnictwo Morskie Gdańsk 1969
http://www.wojazer.pl/brzezno/forty.php

Offline

 

#4 2009-05-14 22:16:17

Tomek

Administrator

1091969
Zarejestrowany: 2009-03-26
Posty: 68
Punktów :   
WWW

Re: Opracowanie Zadan

Jan Heweliusz
Dla Gdańska jest tym, kim dla Torunia jest Kopernik. Może jego odkrycia astronomiczne były mniejszej wagi, mimo to z całą pewnością Bóg obdarzył go co najmniej porównywalną ilością talentów. Rzemieślnikiem na pewno był lepszym. Urodził się 28 stycznia 1611 r. jako jedno z 13 dzieci zamożnej rodziny gdańskich browarników używających nazwiska Hevelke lub Howelke. W 1618 r. podjął naukę w Gdańskim Gimnazjum Akademickim, jednak tak naprawdę nigdy go nie ukończył. Astronomię i matematykę poznał dzięki swemu znakomitemu nauczycielowi , Piotrowi Krugerowi i on też zachęcił go do wpatrywania się w gwiazdy. Heweliusz posiadał rozliczne talenty i każdy skrzętnie wykorzystywał. Zajmował się grafiką i rysownictwem, co przydało mu się przy ilustrowaniu własnych dzieł. Samodzielnie szlifował soczewki do instrumentów astronomicznych, zajmował się też snycerką o złotnictwem.
Do tego wszystkiego był wynalazcą i sam zbudował peryskop, śrubę mikrometryczną, oraz jeśli wierzyć opisom skonstruował pierwszy zegar wahadłowy. Astronomia na poważnie zaczął zajmować się się  ok. 1639 r. wtedy to na dachach swych trzech domów na ul. Korzennej, wybudował taras oraz przebudował poddasza na potrzeby swego obserwatorium. Wyposażone ono było przede wszystkim we własnoręcznie wykonane przyrządy astronomiczne. Wykonywał je w warsztatach stolarskich, ślusarskich i optycznych które znajdowały się na parterze jego domu. Największa z jego lunet o długości 40 metrów została umieszczona na łące pod miastem. Prowadził systematyczne obserwacje wszystkich dostrzeganych ciał niebieskich, wyznaczał ich pozycje opisywał i tworzył gwiazdozbiory, takie jak np. Tarcza Sobieskiego na pamiątkę zwycięstwa pod Wiedniem w 1683 r. Król Sobieski zresztą hojnie wspomógł Heweliusza, gdy w 1678 spaliło się całe jego obserwatorium wraz z warsztatami, drukarnia, wyposażenie i całym naukowym dorobkiem. Liczące wtedy 68 lat Heweliusz znalazł jeszcze siły aby je odbudować jednak było ono już dużo mniejsze od poprzedniego. Pod koniec życia poważnie chorował a duża cześć jego dolegliwości wynikała z obserwacji prowadzonych głownie nocami. Zmarł dokładnie w swe 76 urodziny 28 stycznia 1687 r. i pochowany został w kościele parafialnym św. Katarzyny w Gdańsku.




Fahrenheit Gabriel Daniel (1686-1736)
Zasłynął jako twórca termometru, równocześnie był pionierem badań z zakresu niskich temperatur. Stworzony przez niego system miar temperatury nie przyjął się w Gdańsku, to jednak znajduje zastosowanie w krajach anglosaskich. Fahrenheit urodził się 24 maja 1686 r. jako syn bogatego gdańskiego kupca. Początkowo uczył się w Szkole Mariackiej na ulicy Podkrmarskiej, ale kiedy miał zacząć naukę w Gimnazjum Akademickim, stracił oboje rodziców. Znaleziono ich otrutych w domku letnim na Siedlcach Siedlcach choć dziś mówi się, że przez pomyłkę zamiast lekarstw zażyli truciznę, to jednak okoliczności tej tragedii nadal są niejasne. Był samoukiem. Sam studiował literaturę dotyczącą interesujących go problemów, konstruował wszystkie przyrządy i mierniki. Na życie zarabiał w drezdeńskich hutach szkła tam też zdobył umiejętność jego obróbki. W 1736 r. udał się do Hagi, aby uzyskać tutaj przywilej na wynalezioną przez siebie maszynę wodną do osuszania gruntów. Zmarł po drodze, w Gravanhage. Z bogactw materialnych niewiele po sobie pozostawił. Żył w ciągłym niedostatku , w testamencie wyraził życzenie: "... proszę sprawić mi pogrzeb najtańszy, czwartej klasy... całą resztę-sprzęty, naczynia, pościel, jeśli są coś warte, spieniężyć i przekazać ukochanym dzieciom mojej siostry".




Schopenhauer Artur (1788-1860)
Urodził się 22 lutego 1788 r. w Gdańsku w domu przy ulicy Św. Ducha 114, jako syn jednego z zamożniejszych kupców gdańskich. Gdy miał pięć lat, w 1793 r. wraz z rodzicami, którzy w geście protestu przeciwko zajęciu miasta przez Prusaków postanowili przenieść się do Hamburga. W 1809 r. w Getyndze studiował medycynę, nauki przyrodnicze i filozofię. Dwa lata później przeniósł się  do Berlina gdzie zajmował sie filologią klasyczną i psychologią. W końcu jednak rozczarowany wyjechał do Frankfurtu, aby całkowicie poświęcić sie pracy naukowej. Tutaj żył z cudem uratowanych kapitałów rodzinnych. Rano brał chłodną kąpiel, później zajmował się swą filozofią, około południa grywał na flecie i szedł na obiad. Po posiłku ucinał sobie drzemkę, a następnie coś czytał, przeglądał gazety i szedł do teatru lub na koncert. Po powrocie wypijał wino, wypalał fajkę, znowu coś czytał i w końcu utrudzony szedł spać. W ten sposób powstały jego najgłośniejsze dzieła takie jak: "O wolności woli ludzkiej" , "O podstawie moralności" i dwutomowy zbiór jego artykułów pt. "Parerga i paralipomena" który pisany u schyłku życia przyniosła mu sławę i uznanie. Twierdził, że istniejący dookoła niego świat jest z jednej strony jedynym możliwym, a z drugiej godnym potępienia z powodu zła moralnego. Swymi pismami utorował drogę walkom o demokrację i faszyzmowi w jego niemieckiej postaci.


"Portrety dawnych Gdańszczan"
Gabriela Danielewicz 1997

Offline

 

#5 2009-05-14 22:24:05

Tomek

Administrator

1091969
Zarejestrowany: 2009-03-26
Posty: 68
Punktów :   
WWW

Re: Opracowanie Zadan

Praca Pawła F.

Przed Gdańską Stocznią znajduje się pomnik Poległych Stoczniowców,
poświęcony ofiarom strajku stoczniowców,
którzy zostali zastrzeleni przez milicję i wojsko.
Monument został zaprojektowany przez inżyniera Bogdana Pietruszkę
oraz grupę artystów, powstał w grudniu 1980r.
Na pomnik składają się : trzy wysokie stalowe krzyże symbolizujące
cierpienie oraz przywiązanie Gdańszczan do chrześcijańskich korzeni.
Kotwice oznaczają nadzieję oraz przywiązanie Gdańska do morza.
U podstaw pomnika znajdują się płaskorzeźby obrazujące pracę stoczniowców.


Sentencja na pomniku : "Oddali życie, abyś ty mógł żyć godnie"

Offline

 

#6 2009-05-14 23:24:27

Santino

Nowy użytkownik

7595373
Skąd: Gdańsk CENTRUM
Zarejestrowany: 2009-04-29
Posty: 6
Punktów :   

Re: Opracowanie Zadan

czy te portrety dawnych gdańszczan nie powinny być zdziebko krótsze? Wydaje mi się że to powinna być wzmianka a nie biografia bo gdzie my to zmieścimy


It's Not Easy To Being Green

Offline

 

#7 2009-05-14 23:30:12

Santino

Nowy użytkownik

7595373
Skąd: Gdańsk CENTRUM
Zarejestrowany: 2009-04-29
Posty: 6
Punktów :   

Re: Opracowanie Zadan

a jeszcze do dworca może być ciekawą i świeżą ciekawostką pomnik  który stoi od tygodnia ;
znalazłem opis min: http://gdynia.naszemiasto.pl/wydarzenia/995690.html

Gdy w Gdańsku naziści rozpoczeli represje wobec ludności żydowskiej - pobicia, aresztowania, doszczętne zniszczenie synagog w Sopocie i przy ul. Szopy w Gdańsku - zaczęto organizować wyjazdy z WMG. Jedynym krajem, który zgodził się przyjąć żydowski dzieci była Wielka Brytania. Z Gdańska wyjechało około 130 żydowskich dzieci. To tutaj po raz ostatni widzieli swoich bliskich.
W sumie dzięki Kindertransportom uratowano 10 tys. dzieci w wieku 9-17 lat. Wyjeżdżały m.in. z Berlina, Monachium, Wiednia, Pragi, Wrocławia, Królewca.

Frank Meisler, urodzony w Gdańsku i ocalony w Kindertransportach, jest autorem pomników im poświęconych. Pierwszy stanął na stacji kolejowej Liverpool Street w 2004 r., drugi stoi w Berlinie. Trzeci zostanie 6 maja odsłonięty na dworcu PKP w Gdańsku.


It's Not Easy To Being Green

Offline

 

#8 2009-05-15 08:14:12

Bartek_Gora_IIIa

Moderator

Zarejestrowany: 2009-04-07
Posty: 56
Punktów :   

Re: Opracowanie Zadan

myślę że spoczko


Nie odbieraj życia zbyt poważnie, bo i tak umrzesz xD

Offline

 

#9 2009-05-15 10:52:31

Michał

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-03-29
Posty: 73
Punktów :   

Re: Opracowanie Zadan

Opisy gdańszczan - prawdopodobnie trzeba będzie skrócić

Pomnik żydowskich dzieci - na pewno warto o nim wspomnieć i zamieścić zdjęcie.

Pomnik Poległych Stoczniowców - brakuje informacji, że zginęli w grudniu 1970 r. Grudzień 1970 to część tożsamości Trójmiasta, przyczyniła się do tego, że właśnie w Gdańsku powstał Solidarność. Ważna była przyczyna strajku - upomnieli się o swoją godność (zarobki nie starczały na życie, a jeszcze ok. 12 XII przed samym Bożym Narodzeniem władze podniosły o kilkadziesiąt procent ceny żywności). Opis pomnika można zastąpić strajkiem. Paweł, przytoczyłeś sentencję. Wiesz, jaka jest na pomniku na cmentarzu Orląt Lwowskich?
Byłoby ładnie, gdyby wszyscy uczestnicy projektu ją znali.

Offline

 

#10 2009-05-15 12:51:00

Tomek

Administrator

1091969
Zarejestrowany: 2009-03-26
Posty: 68
Punktów :   
WWW

Re: Opracowanie Zadan

co do tych portretów Gdańszczan.
Jest to tak obszerne gdyż dwaj koledzy zgodzili się mi pomóc a przy okazji miało im to pomóc zaliczyć oceny. Na oceny nie mogli dać 2-3 zdań
ale oczywiście będzie to skrócone

Offline

 

#11 2009-05-15 17:54:22

kaupmichal

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-04-29
Posty: 3
Punktów :   

Re: Opracowanie Zadan

Dwór Artusa w Gdańsku znajduje się nie opodal Ratusza Głównego Miasta w pierzei północnej. Jest jednym z dziesięciu obiektów, które powstały nad Bałtykiem od początku XVI w. i jedynym zachowanym w tak oryginalnym stanie do końca XX w.
Mit o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu odpowiadał bogatym mieszczanom gdańskim, naśladującym feudalne obyczaje rycerstwa. W Dworze stworzono centrum życia towarzyskiego, ujętego w szczegółowe przepisy. Odbywały się tu spotkania, biesiady, wesela, a także grano sztuki teatralne. Od 1742 r. służył również jako giełda. Budynek dworu wzniesiono w latach 1476-1481.Odbudowę, po zniszczeniach drugiej wojny światowej, zakończono w 1997 r. Wielką, gotycką halę dworu wypełniono dziełami sztuki fundowanymi przez bractwa Dworu Artusa od XV do XIX w.
Do najważniejszych zabytków dworu należy największy piec kaflowy Europy, wysokości 10,64 metrów, składający się z 520 bogato zdobionych kafli.
W Dworze Artusa podejmowane są współcześnie (podobnie, jak w czasach jego największej świetności) najwybitniejsze osobistości odwiedzające Gdańsk, np. monarchowie i prezydenci państw.

Bibliografia

    * Maria Bogucka, Żyć w dawnym Gdańsku. Wiek XVI – XVII, Trio, Warszawa 1997, ISBN 83-85660-44-5.
    * Zofia Jakrzewska-Śnieżko, Dwór Artusa w Gdańsku, Poznań Gdańsk 1972.

Ratusz Głównego Miasta- obecnie siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Dokładna data budowy Ratusza nie jest znana. Po zniszczeniu miasta przez Krzyżaków w 1308 r., normalne życie rozpoczęło się w Gdańsku wraz z nadaniem pełnego prawa chełmińskiego w 1378 r. przez mistrza krzyżackiego Winricha von Kniprode. Pierwsza faza budowy obecnego Ratusza została zrealizowana w latach 1379-1382.
Kolejna faza rozbudowy dokonała się w latach 1454-1457 i związana była z przybyciem do Gdańska króla Kazimierza Jagiellończyka. On to potwierdzając dotychczasowe przywileje miasta, dodał do jego herbu koronę.
3 października 1556 r. wybuchł w Ratuszu groźny pożar, co zapoczątkowało jego przebudowę w stylu renesansowym. W 1561 r. na iglicy wieży umieszczono złocony posąg Zygmunta II Augusta. Od końca XVI w. reprezentacyjną kondygnacją stało się pierwsze piętro, mieszczące najważniejsze sale Ratusza - Wielką Salę Rady (zwaną też Salą Czerwoną lub Letnią) ze stropem ozdobionym 25 obrazami autorstwa Izaaka van den Blocka, i Wielką Salę Wety, nazywaną także od czasu przebudowy w latach 1841-42 - od białego koloru sklepienia - Salą Białą.
Po zniszczeniach II wojny światowej, po wielu pracach muratorsko-konserwatorskich 2 kwietnia 1970 r. odbudowany Ratusz przekazano na siedzibę główną Muzeum Historii Miasta Gdańska, obecnie Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Obecnie w ratuszu prezentowane są wystawy z dziejów Gdańska. Dostojna budowla pełni również funkcje recepcyjne. W okresie sezonu turystycznego, można wejść na galerię widokową wieży, skąd z wysokości ok. 50 m roztacza się wspaniała panorama Gdańska.
Specyficznym klimatem Gdańska są dzwony. Na ratuszowej wieży w 2000 r. zamontowany został nowy, wspaniały 37-dzwonowy carillon, wykonany przez holenderską wytwórnię dzwonów i carillonów Royal Eijsbouts w Asten. Grające dzwony ratusza są tłem do wydarzeń w mieście i ich swoistym komentatorem.
Źródło

Informacje pochodzą z wydawnictw i strony internetowej Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Offline

 

#12 2009-05-15 19:12:57

Tomek

Administrator

1091969
Zarejestrowany: 2009-03-26
Posty: 68
Punktów :   
WWW

Re: Opracowanie Zadan

no, no Michał, Gratuluje tempa !! w 2 dni zrobić to czego inni nie mogą jeszcze zrobić po 3 tygodniach

Offline

 

#13 2009-05-15 20:56:22

strazaczkaosp

Nowy użytkownik

7019669
Zarejestrowany: 2009-05-08
Posty: 8
Punktów :   

Re: Opracowanie Zadan

Wyspa Sobieszewska (Sobieszewo) to nadmorska dzielnica Gdańska, oddalona od centrum miasta o 15 km. Położona na wschód od Gdańska, w ramionach Wisły nad Zatoką Gdańską. Jej całkowita powierzchnia zajmuje 32 km kwadratowe z czego 17 zajmują lasy.

Pełna soczystej zieleni, pachnących żywicą sosnowych lasów oraz szumiącej wody, jest atrakcyjnym miejscem jeżeli chcesz odpocząć w ciszy i spokoju. Dodatkowo status wyspy ekologicznej, a także uznanie Wyspy Sobieszewskiej Obszarem Chronionego Krajobrazu, gwarantują kontakt z naturą i otoczenie przychylne ludzkim potrzebom.


Sorki, że tak późno, ale nie miałam dostępu do neta

Offline

 

#14 2009-05-16 17:57:14

Michał

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-03-29
Posty: 73
Punktów :   

Re: Opracowanie Zadan

Przyłączam się do wyrazów uznania Tomka dla Michała za tempo. Dobrze, że wspomniałeś o dzwonach. Gdańsk jest wyjątkowym miastem, bo mamy 2 carillony. Uczestnicy! Gdzie jest drugi?

Dzięki za Sobieszewo. Chciałbym, abyśmy tam zabrali gości.

Offline

 

#15 2009-05-16 22:41:32

strazaczkaosp

Nowy użytkownik

7019669
Zarejestrowany: 2009-05-08
Posty: 8
Punktów :   

Re: Opracowanie Zadan

Służę za przewodnika po sobieszewie Mieszkam w nim o 17 lat więc znam go na pamięc D

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.gloss.pun.pl www.bractwo-neonii.pun.pl www.hardtruck18.pun.pl www.slonecznedomy.pun.pl www.pedagogikasp10.pun.pl