Polanki 124b

Opis forum

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 2009-09-20 12:59:47

pop55

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-09-12
Posty: 2
Punktów :   

opisy zabytków

Jak w tytule.

Oto piersza część opisów:



Kościół św. Bartłomieja

Na końcu 14 wieku kiedy młode miasto zostało stworzone w Gdańsku spośród 1400 budynków i 6 kościołów, kościół św. Bartłomieja był największy. Kościół jest zbudowany w gotyckim stylu. W czasie II Wojny kościół był zrujnowany. Z czasem kościół został odbudowany, lecz bez wieży barokowej i wysokiego dachu. W 1950 r. kościół stał się grecko- katolicką parafią, dowodem na to jest wnętrze tej budowli.

Pomnik Jana III Sobieskiego

Pomnik Jana III Sobieskiego powstał we Lwowie w 1897r. z okazji dwusetnej rocznicy śmierci króla. Autorem projektu jest Tadeusz Barącz. W 1950r. pomnik został przeniesiony ze Lwowa do Warszawy, a w 1965r. do Gdańska. Ten pomnik upamiętnia go jako wybitnego wodza, walczącego w wielu bitwach. Na dole pomnika znajduje się tabliczka z datami bitew, w których Jan Sobieski brał udział. Jan Sobieski urodził się w Olecku koło Lwowa.

Politechnika Gdańska

Jest to jedna z najpiękniejszych budowli Gdańska. Zbudowana w 1904r. Podczas II Wojny Światowej została spalona przez niemieckie wojska w marcu 1945r. Zaczęła funkcjonować w sierpniu tego samego roku. W okresie międzywojennym studiowało tu wielu Ukraińców.

Kościół św. Brygidy

Kościół św. Brygidy w Gdańsku to kościół na Starym Mieście, zbudowany w latach 1394-1402 w miejscu gdzie znajdowała się wcześniej niewielka kaplica. W roku 1587 kościół spłonął. Został odbudowany dzięki pomocy biskupa Tarnowskiego. W 1817r. po sekularyzacji zakonu brygidek przemianowany został na kościół garnizonowy. Pełnił także rolę kaplicy dla więźniów. W marcu 1945r. został podpalony przez Armię Czerwoną. Został odbudowany w 1973r., a w 1975r. urządzono wnętrza. W latach 1970-2004 proboszczem parafii był ksiądz Henryk Jankowski. Ksiądz Jankowski odprawił mszę św. Podczas strajków w sierpniu 1980 i od tego czasu był związany z „Solidarnością”.

Offline

 

#2 2009-09-20 14:22:22

Arbas

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-09-13
Posty: 1
Punktów :   

Re: opisy zabytków

A oto druga część opisów:

Cmentarz Garnizonowy
Cmentarz Garnizonowy założony został po wojnach napoleońskich. Jest miejscem spoczynku ludności cywilnej oraz żołnierzy różnych narodowości, poległych w Gdańsku i okolicach. Tu m.in. spoczywają rosyjscy żołnierze, którzy zginęli w czasach I Wojny Światowej. Tu odpoczynek znaleźli niemieccy marynarze, którzy zginęli w 1909 roku podczas wybuchu na jednym z okrętów wojennych. Na cmentarzu jest też mogiła policjantów z czasów Wolnego Miasta Gdańska i groby muzułmańskie. Jest to najstarszy czynny cmentarz gdański.

Fontanna Neptuna
Fontanna Neptuna została po raz pierwszy uruchomiona 9 października 1633 roku. Rzeźba ta została zaprojektowana przez Piotra Husena w 1615 roku. Stojąca pod  Dworem Artusa fontanna, działała od wiosny do jesieni w ustalone dni i godziny. Fontanna Neptuna jest symbolem związku Gdańska z morzem i urokliwą ozdobą najpiękniejszego miejskiego rynku.

Grodzisko
Wzniesienie za dworcem PKS. Dawniej miejsce obronne. W XVII wieku dołączone w system fortyfikacji miejskich. Dziś Góra Gradowa jest jednym z najwspanialszych punktów widokowych w Gdańsku. Jest to także jedne z nielicznych miejsc w Gdańsku, które nie zmieniło się w ciągu ostatnich 50lat.

Cmentarz Armii Radzieckiej
Cmentarz, gdzie pochowani są radzieccy żołnierze. Zginęli oni wiosną 1945 roku, kiedy Armia Czerwona walczyła z hitlerowskimi Niemcami, ruszając na Berlin. Na nagrobkach jest 908 nazwisk, wśród nich są Ukraińcy. Cmentarz uporządkowany został po wojnie. Przy wejściu znajduje się wysoki pomnik, na którym pokazano dwie płonące matki, które tęsknią za swoimi zmarłymi synami.

Budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR
Budynek ten służył jako ambasada Ukraińska oraz Komitet Wojewódzki PZPR. Przy budynku tym odbywało się wiele strajków robotników, które kończyły się zazwyczaj krwawymi zamieszkami z milicją.

PS: Co do Budynku Komitetu Wojewódzkiego PZPR, opis jest niekompletny, brakowało daty powstania budynku, jego funkcje itp.

Offline

 

#3 2009-09-20 19:09:52

Michał

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-03-29
Posty: 73
Punktów :   

Re: opisy zabytków

Dziękuję za opisy. Rzeczywiście brakowało roku powstania budynku, w którym później mieścił się Komitet Wojewódzki PZPR. To nie jest arcydzieło architektoniczne, więc rok budowy można pominąć.
MS

Offline

 

#4 2009-09-20 20:12:26

polskavaenk

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-09-16
Posty: 4
Punktów :   

Re: opisy zabytków

Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka należy do największych ceglanych świątyń świata. Została zbudowana w stylu gotyckim w latach 1343-1502. Wewnątrz znajduje się wykonany przez Hansa Duringera słynny zegar astronomiczny. Bazylikę tę warto również zobaczyć z uwagi na ołtarz Michała Schwaza, który przedstawia koronację Najświętszej Maryi Panny. Widok przykuwa także, wieża licząca 77m, z której roztacza się widok na przepiękną panoramę miasta. W przyziemiu wieży kościelnej znajduje się kopia tryptyku H. Memlinga „Sąd ostateczny”.


Cerkiew Prawosławna

Cerkiew Prawosławną pod wezwaniem św. Mikołaja zbudowano na początku XX wieku jako kaplicę cmentarną. Posiadała nowoczesne jak na owe czasy krematorium ulokowane w jej podziemiach. Cerkiew zbudowano w stylu neogotyckim. Po II wojnie światowej, dodano elementy architektury cerkiewnej. Wewnątrz znajduje się XVIII wieczny ikonostas, a nim XIX wieczne obrazy.


Wielki Młyn

Został zbudowany w 1350r. Pracował około 600 lat. Ze względu na przemysłowe wykorzystywanie był on największą inwestycją Krzyżaków. Pełnił funkcję młynu, piekarni oraz magazynu. Posiadał 18 kół o 5-metrowych średnicach. W gotyckim wnętrzu obecnie mieści się centrum handlowe.


Zielona Brama

Zieloną Bramę zbudowano w latach 1546 – 1568. Nazwę „zielona” zyskała od brudnej wody Motławy. Zaprojektowana została przez architektów z Holandii i Niemiec. Nad czterema wejściami od strony Motławy znajdują się herby: Gdańska, Polski, Prus Królewskich i orzeł królów pruskich. Obecnie mieści się tu biuro Lecha Wałęsy i siedziba Muzeum Narodowego.

I moja ostatnia część, przepraszam, że na końcu, ale miałem małe problemy z Wordem .

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.coledylanzprouse.pun.pl www.anubar.pun.pl www.gsa.pun.pl www.wwefight.pun.pl www.headshoot.pun.pl